Symbole w “Weselu” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Złoty róg to symbol walki narodowowyzwoleńczej, on bowiem miał dać sygnał wzywający do powstania, gdy przyjdzie na to właściwy czas. Ale Gospodarz zapomina o odwiedzinach tajemniczego gościa i oddaje róg Jaśkowi, lekceważąc w ten sposób zadanie, jakie miał wypełnić. Jednocześnie Wernyhora gubi złotą podkowę, a w powszechnej świadomości podkowa jest znakiem szczęścia i jej strata źle wróży powodzeniu sprawy narodowej. Podkowę jednak znajduje Gospodyni i chowa ją na "zaś". Ten gest można odczytać w sposób niejednoznaczny - albo jako znak chwiejności chłopskiej, pazerności, albo jako zapowiedź szczęśliwego finału sprawy narodowej, który nadejdzie we właściwym czasie.

Chłopi zgromadzeni o świcie przed kaplicą czekają na sygnał do walki. Każdy trzyma w dłoni osadzoną na sztorc kosę - kolejny rekwizyt o wadze symbolu, który wskrzesza mit kosynierów spod Racławic i sugeruje, że roli chłopstwa w powstaniu pominąć nie można.

Jasiek gubi jednak złoty róg, schylając się po czapkę z piór - młody chłopak nie sprostał zadaniu, zaprzepaścił szansę walki, bo uwiodły go kuszące marzenia o bogactwie, przedłożył prywatę nad sprawę powstania, okazując swoją niedojrzałość i brak odpowiedzialności. Władzę nad społecznością obejmuje chochoł.

Taniec chocholi symbol zniewolenia, marazmu i niemocy narodowej. Scena tańca ma wyraz pesymistyczny. Końcowy taniec chochoła to kwintesencja myśli zawartej w utworze.

Goście weselni symbolizują naród,

Chata bronowicka to Polska w której krzyżują się wszystkie problemy.

Osoby dramatu to symbole tradycji i przeszłości.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Realizm i “fantastyka” Wesela
2  Ciekawostki o „Weselu”
3  Plotka o “Weselu” - postaci dramatu i ich pierwowzoryKomentarze
artykuł / utwór: Symbole w “Weselu”


 • Karna, przeczytaj sobie więc "Wesele" lub poszukaj specjalistycznej literatury tegoż dotyczącej (biblioteka się kłania!). Opracowania na klp są naprawdę dobre, od razu wszystko staje się jaśniejsze. Dzięki.
  Klaudyna ()

 • nie przesadzajcie, ta stron anie malezy do najgorszych, ale na pewno nie mozna ej nazwac "super" jest napisana bardzo ogolnikowo- lecz czy mozna sie spodziewac czegos wiecej w internecie, ktory jest tylko pop kultura dla mas ..
  karna ()

 • Sybol... nie istnieje tylko jedena, wlasciwe interpretacja symbolu, a juz napewno nie w dziele Wyspianskiego. Np. wg mojej opini zgubiona podkowa nie jest symbolem od razu zaprzepaszczonej szansy, to Gospodyni zaprzepascila szanse, gdyz shcowala szczescie do skrzyni
  ormek ()

 • stronka zajebis.. nie tylko ten temat ale każde opracowanie jeżeli mam przeczytać jakieś opracowanie najpierw szukam czy jest na tej stronce bo naprawdę jest tu dobrze wyjaśnione i skatalogowane pozdro ;D
  Norbert (saske.nbt {at} interia.pl)

 • Stronka kosmiczna.Dzięki Wam zaliczyłam Wyspiańskiego i mam luzy na polskim. Wielkie buziaki dla autora strony!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ewka (ewalk {at} tlen.pl)

 • Często korzystam z tej strony i bardzo ją lubie, bo pomogła mi już w niejednej notatce z polskiego ale zdania w powyższych informacjach są nieco chaotyczne i wymagają dopracowania...
  Agata ()

 • świetne są te strony, ale nie zgadzam się z karolcią, bo ta strona jak dla mnie powinna zawierać informacje potrzebne +/- do matury, na sprawdziany z lektur[ i tak jest ], a nie szczegółowe opisy czy interpretacje każdej literki.
  Michał (mkasz ({M}[aupa]) wp.pl)

 • bardzo ciekawa strona bo nie ma zbyt wielu merytorycznych bledow jak w innych internetowych opracowaniach ale moze tworcy strony sprobowali by umieszczac mniej tendencyjne opinie bardziej wyszukane interpretacje i opracowania bo wiekszosc tego co tu jest spokojnie mozna znalezc na innych stronach ;)
  karolcia (())

 • witam.potrzebuje pilnie informacji na temat walory malarskie w Weselu.jesli ktos moze to niech cos przesle.tylko nie ze sciag w internecie bo to mi nie wystarcza,pozdrawiam.
  Anonim (ptaszyna777 {at} wp.pl)

 • stronka super! polecam ja kazdemu!! szkoda tylko ze nie sa dosc dobrze sprecyzowane symbole i ze nie ma podanego dokladnego symbolu chaty bronowickiej i chochola. ale tak poza tym goraco polecam ta stronke :):):)
  tina (tina22 {at} op.pl)

 • Malik zle to interpretujesz... po 1 Poprowadzenie ludzi do powstania zostalo przydzielone gospodarzowie nie bez powodu po 2 Obarcza tym brzemieniem nieodpowiedzialnego malego mlodego Jaska!! po 3 Gospodarz to symbol pijanstwa
  Gaara (kazekage_gaara {at} o2.pl)

 • genialnie opracowane, choć uchwycone w nieco lakoniczne zdania, przez cos ładają się na niezbyt składną notakę, ale i tak reasumjąc wychodzi ogromny plus!
  chochoł ()

 • Świetna stronka!!!!!!!!!!!! nie znalazłabym lepszej stronki jeśli chodzi o lektury,symbolikę i ich streszczenie... pozdrawiam wszystkich odwiedzjących stronkę :-)
  Monika (mikania10 {at} wp.pl)

 • ta stronka jest cudowna! a dzięki temu opracowaniu zdalam mature ustną z polaka na 100% dziękuje jesteście cudowni polecam tą stronke naprawde warto ja przejżec nawet jak czytacie lektury:) pozdrawiam i buźka dla autaora opracowania
  Sylwia ()

 • Ogólnie cała strona jest fenomenalna. Nie zgadzam się jednak, z tym,że Gospodarz oddając złoty róg, lekceważy polecenia Wernyhory. Wyraźnie tłumaczy Jaśkowi jak ważny jest ten róg i żeby go nie zgubił. Poza tym, należy wziąc pod uwagę, że jes pod wpływem alkoholu, jego pamięć jest więc osłabiona...
  Malik Płońsk (malik1505 {at} wp.pl)


Tagi: