Symbole w “Weselu”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Złoty róg to symbol walki narodowowyzwoleńczej, on bowiem miał dać sygnał wzywający do powstania, gdy przyjdzie na to właściwy czas. Ale Gospodarz zapomina o odwiedzinach tajemniczego gościa i oddaje róg Jaśkowi, lekceważąc w ten sposób zadanie, jakie miał wypełnić. Jednocześnie Wernyhora gubi złotą podkowę, a w powszechnej świadomości podkowa jest znakiem szczęścia i jej strata źle wróży powodzeniu sprawy narodowej. Podkowę jednak znajduje Gospodyni i chowa ją na "zaś". Ten gest można odczytać w sposób niejednoznaczny - albo jako znak chwiejności chłopskiej, pazerności, albo jako zapowiedź szczęśliwego finału sprawy narodowej, który nadejdzie we właściwym czasie.

Chłopi zgromadzeni o świcie przed kaplicą czekają na sygnał do walki. Każdy trzyma w dłoni osadzoną na sztorc kosę - kolejny rekwizyt o wadze symbolu, który wskrzesza mit kosynierów spod Racławic i sugeruje, że roli chłopstwa w powstaniu pominąć nie można.

Jasiek gubi jednak złoty róg, schylając się po czapkę z piór - młody chłopak nie sprostał zadaniu, zaprzepaścił szansę walki, bo uwiodły go kuszące marzenia o bogactwie, przedłożył prywatę nad sprawę powstania, okazując swoją niedojrzałość i brak odpowiedzialności. Władzę nad społecznością obejmuje chochoł.

Taniec chocholi symbol zniewolenia, marazmu i niemocy narodowej. Scena tańca ma wyraz pesymistyczny. Końcowy taniec chochoła to kwintesencja myśli zawartej w utworze.

Goście weselni symbolizują naród,

Chata bronowicka to Polska w której krzyżują się wszystkie problemy.

Osoby dramatu to symbole tradycji i przeszłości.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Konfrontacje i kompromitacje narodowych mitów
2  Wesele - plan wydarzeń
3  „Wesele” jako rozrachunek z narodowymi mitamiKomentarze
artykuł / utwór: Symbole w “Weselu”


 • To jest żałosne. Koleś napisał sobie dramat o chłopsko miejskiem weselu. Zapewne był troche zjarany i powymyślał różne stworki itp, a my teraz musimy się męczyć i NADinterpretować to pod klucz wymyślony przez jakiegoś retarda. I dont wanna live on this planet anymore -.-
  Ebenezór skórcz ()

 • także nie ma nic powiedziane o kaduceuszu Stańczyka który zostaje wręczony Dziennikarzowi, jest to chyba jeden z trudniejszych symboli do zinterpretowania: ta laska jest mu przekazana z taką ironią na chłopski rozum można to zrozumieć tak: ja Ci przekazuję laskę a Ty dalej rób swoje może kiedyś coś z tego będzie...
  Karol ()

 • owocowy89 mylisz się.. nie jestem jakimś znawcą ale akurat to wiem napewno że podkowa nie oznaczała chciwości gospodyni.. gospodarz chciał tą podkowę pokazać innym ale gospodyni powiedziała mu że szcześciem nie powinno się dzielic bo takie szczeście się nie spełni.. czy jakoś tak.. nie mniej jednak chodzi o to że wtedy wierzono że szczeście nalezy schowac głęboko żeby nikt trzeci go nie znalazł wtedy sie ono wypełni i ziści :)
  Anonim ()

 • Nie jest żadną pop kulturą dla mas. Jak się nie umie szukać, to oczywiście. Jak nie potrafisz odróżnić informacji wartościowych od plotek, to rzeczywiście tak jest. Jak zamiast zagłębić się przeglądasz tylko to co podetkną Ci pod nos - to masz rację. Ale internet to potężne źródło wiedzy tylko trzeba umieć szukać.Co do opracowania - spoko praca :). Jak dla mnie w ramach pewnego przypomnienia genialne :).
  bosa ()

 • wiecie powiem tyle ogladalem film i czytam wszytsko co jest napisane na temat tego filmu po postacie i opracowania streszczenia ogolne i mniej ogolne i zauwarzylem ze w filmie nie ma wszytkich watkow zawartych...np w filmie gdy jasiek jedzie na koniu galopujac tracac czapke nie jest pokazane ze traci rog itp ale film ciekawy warty obejrzania polecam:)
  marcin (sarius260619 {at} gazeta.pl)

 • Ormek, masz rację, nie ma tylko jednego znaczenia symbolu, ta podkowa oznacza też chciwość, zawiść gospodyni, która chce zatrzymać TYLKO dla siebie to szczęście.
  Piotr (owocowy89 {at} poczta.fm)

 • Ormek, wszakże jak sam powiedziałeś : symbol stanowi wieloznaczny i wielopłaszczyznowy odpowiednik treści i można go interpretować w sposób różnoraki. Stąd, mnogość znaczeń, spośród których większość jest prawdziwa.
  swpok ()

 • jak dla mnie informacje najważniejsze, którko i na temat. I tak powinno być. A jak komuś coś nie pasuje to niech łaskawie sięgnie po książke tak jest wszystko z każdym drobnym szczególikiem opisane...
  ulka ()

 • przeczytałem sobie całe opracowanie wraz z tą zakładką i dopiero teraz biorę się za czytanie Wesela jako takiego - wszystko, najpierw niezrozumiałe, wydaje mi się teraz logiczne. całe klp polecam ludziom, którzy chcą przeczytać lektury i wiedzieć o co w nich chodzi - zwięźle, rzeczowo, solidnie. stronka na bdb! keep up the good work.
  axss (alex.sucharski {at} gmail.com)


Tagi: