Symbole w “Weselu” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pod koniec aktu I młoda para zaprasza na wesele chochoła. Jest on twórcą urojeń. W utworze tym występują trzy rodzaje symboli:
 • rzeczy
 • postaci
 • sceny
Chochoł rzuca czar na zebranych, budzą się w nich ukryte uczucia. Uosobienia utajnionych pragnień. Chochoł to także krzak bez życia otulony słomą na zimę. Oznacza uśpione wartości narodu. Na wiosnę się obudzi i latem rozkwitnie, co wyraża nadzieję na odzyskanie niepodległości.

Widmo - symbol miłości romantycznej.
Narzeczony Marysi, który zmarł na suchoty. Malarz francuski. Jego duch przybył na wesele. Rozpamiętuje chwile gdy byli razem, gdy istniała między nimi jakaś więź.

Jest to upostaciowanie wewnętrznych przeżyć Marysi. Z jednej strony cieszy się ona z jego przybycia, a z drugiej obawia. Pogodziła się z jego śmiercią. Jest to symbol utraconej miłości. Marysia przypomina sobie spędzone z kochankiem chwile i boi się stabilizacji z mężem. Nie wie czy ma zostać z Wojtkiem. To właśnie wesele sprowokowało ją do tych rozważań.

Stańczyk (ostatni błazen Jagiellonów, uważany za symbol mądrości)

Dziennikarz “Czasu” należy do organizacji “Stańczyków”. Stańczyk to symbol mądrości, a zarazem głos wewnętrzny dziennikarza. Wie on, że dziennikarz jako inteligent powinien przewodzić narodowi. Jest też symbolem postawy patriotycznej. Ukazuje niebezpieczeństwo zaniku walki o niezawisłość Rzeczpospolitej. Zarzuca dziennikarzowi wypowiadanie jedynie słownych deklaracji. Przyznaje się do bezczynności, obwinia za sytuację przeszłość. Jawi się jako dekadent, pragnie śmierci. Stańczyk przypomina czasy Jagiellonów. Nie wierzy w deklaracje społeczne. Dziennikarz pragnie katastrofy by wstrząsnąć społeczeństwem, by wyrwać ich z marazmu. Ceną jest świętość tradycji. Stańczyk wręcza mu kaduceusz Polski. Dziennikarz wyraża pogardę dla bratania się z ludem. Widzi fałsz solidaryzmu. Stańczyk to jego sumienie i dla tego z ironią wręcza mu kaduceusz.

Rycerz (Zawisza Czarny)
Symbol honoru i patriotyzmu. Jest uosobieniem pragnień poety. Poeta ma odczucie siły. Chociaż w epoce Młodej Polski panują dekadenckie postawy, tęskni do mocy i siły.

Rycerz to symbol mocy, odwagi i zwycięstwa. Zwiastun odrodzenia. Nazywa poetę nędzarzem. Poeta cierpi bo to, co tworzy jest odzwierciedleniem ducha czasu. Rycerz przypomina czasy Jagiełły. Poeta ma szansę prowadzenia ludu do walki. We fragmencie tej rozmowy osądzona jest zdegenerowana młodopolska poezja. Poeta nie chce napisać wielkiego dzieła. Nie jest w stanie podołać przywództwu narodu. Rycerz to symbol dawnej siły poezji oddziałującej na społeczeństwo.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wesele cytaty
2  Realizm i “fantastyka” Wesela
3  Geneza WeselaKomentarze
artykuł / utwór: Symbole w “Weselu”


 • Karna, przeczytaj sobie więc "Wesele" lub poszukaj specjalistycznej literatury tegoż dotyczącej (biblioteka się kłania!). Opracowania na klp są naprawdę dobre, od razu wszystko staje się jaśniejsze. Dzięki.
  Klaudyna ()

 • nie przesadzajcie, ta stron anie malezy do najgorszych, ale na pewno nie mozna ej nazwac "super" jest napisana bardzo ogolnikowo- lecz czy mozna sie spodziewac czegos wiecej w internecie, ktory jest tylko pop kultura dla mas ..
  karna ()

 • Sybol... nie istnieje tylko jedena, wlasciwe interpretacja symbolu, a juz napewno nie w dziele Wyspianskiego. Np. wg mojej opini zgubiona podkowa nie jest symbolem od razu zaprzepaszczonej szansy, to Gospodyni zaprzepascila szanse, gdyz shcowala szczescie do skrzyni
  ormek ()

 • stronka zajebis.. nie tylko ten temat ale każde opracowanie jeżeli mam przeczytać jakieś opracowanie najpierw szukam czy jest na tej stronce bo naprawdę jest tu dobrze wyjaśnione i skatalogowane pozdro ;D
  Norbert (saske.nbt {at} interia.pl)

 • Stronka kosmiczna.Dzięki Wam zaliczyłam Wyspiańskiego i mam luzy na polskim. Wielkie buziaki dla autora strony!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ewka (ewalk {at} tlen.pl)

 • Często korzystam z tej strony i bardzo ją lubie, bo pomogła mi już w niejednej notatce z polskiego ale zdania w powyższych informacjach są nieco chaotyczne i wymagają dopracowania...
  Agata ()

 • świetne są te strony, ale nie zgadzam się z karolcią, bo ta strona jak dla mnie powinna zawierać informacje potrzebne +/- do matury, na sprawdziany z lektur[ i tak jest ], a nie szczegółowe opisy czy interpretacje każdej literki.
  Michał (mkasz ({M}[aupa]) wp.pl)

 • bardzo ciekawa strona bo nie ma zbyt wielu merytorycznych bledow jak w innych internetowych opracowaniach ale moze tworcy strony sprobowali by umieszczac mniej tendencyjne opinie bardziej wyszukane interpretacje i opracowania bo wiekszosc tego co tu jest spokojnie mozna znalezc na innych stronach ;)
  karolcia (())

 • witam.potrzebuje pilnie informacji na temat walory malarskie w Weselu.jesli ktos moze to niech cos przesle.tylko nie ze sciag w internecie bo to mi nie wystarcza,pozdrawiam.
  Anonim (ptaszyna777 {at} wp.pl)

 • stronka super! polecam ja kazdemu!! szkoda tylko ze nie sa dosc dobrze sprecyzowane symbole i ze nie ma podanego dokladnego symbolu chaty bronowickiej i chochola. ale tak poza tym goraco polecam ta stronke :):):)
  tina (tina22 {at} op.pl)

 • Malik zle to interpretujesz... po 1 Poprowadzenie ludzi do powstania zostalo przydzielone gospodarzowie nie bez powodu po 2 Obarcza tym brzemieniem nieodpowiedzialnego malego mlodego Jaska!! po 3 Gospodarz to symbol pijanstwa
  Gaara (kazekage_gaara {at} o2.pl)

 • genialnie opracowane, choć uchwycone w nieco lakoniczne zdania, przez cos ładają się na niezbyt składną notakę, ale i tak reasumjąc wychodzi ogromny plus!
  chochoł ()

 • Świetna stronka!!!!!!!!!!!! nie znalazłabym lepszej stronki jeśli chodzi o lektury,symbolikę i ich streszczenie... pozdrawiam wszystkich odwiedzjących stronkę :-)
  Monika (mikania10 {at} wp.pl)

 • ta stronka jest cudowna! a dzięki temu opracowaniu zdalam mature ustną z polaka na 100% dziękuje jesteście cudowni polecam tą stronke naprawde warto ja przejżec nawet jak czytacie lektury:) pozdrawiam i buźka dla autaora opracowania
  Sylwia ()

 • Ogólnie cała strona jest fenomenalna. Nie zgadzam się jednak, z tym,że Gospodarz oddając złoty róg, lekceważy polecenia Wernyhory. Wyraźnie tłumaczy Jaśkowi jak ważny jest ten róg i żeby go nie zgubił. Poza tym, należy wziąc pod uwagę, że jes pod wpływem alkoholu, jego pamięć jest więc osłabiona...
  Malik Płońsk (malik1505 {at} wp.pl)


Tagi: