Symbole w “Weselu”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pod koniec aktu I młoda para zaprasza na wesele chochoła. Jest on twórcą urojeń. W utworze tym występują trzy rodzaje symboli:
 • rzeczy
 • postaci
 • sceny
Chochoł rzuca czar na zebranych, budzą się w nich ukryte uczucia. Uosobienia utajnionych pragnień. Chochoł to także krzak bez życia otulony słomą na zimę. Oznacza uśpione wartości narodu. Na wiosnę się obudzi i latem rozkwitnie, co wyraża nadzieję na odzyskanie niepodległości.

Widmo - symbol miłości romantycznej.
Narzeczony Marysi, który zmarł na suchoty. Malarz francuski. Jego duch przybył na wesele. Rozpamiętuje chwile gdy byli razem, gdy istniała między nimi jakaś więź.

Jest to upostaciowanie wewnętrznych przeżyć Marysi. Z jednej strony cieszy się ona z jego przybycia, a z drugiej obawia. Pogodziła się z jego śmiercią. Jest to symbol utraconej miłości. Marysia przypomina sobie spędzone z kochankiem chwile i boi się stabilizacji z mężem. Nie wie czy ma zostać z Wojtkiem. To właśnie wesele sprowokowało ją do tych rozważań.

Stańczyk (ostatni błazen Jagiellonów, uważany za symbol mądrości)

Dziennikarz “Czasu” należy do organizacji “Stańczyków”. Stańczyk to symbol mądrości, a zarazem głos wewnętrzny dziennikarza. Wie on, że dziennikarz jako inteligent powinien przewodzić narodowi. Jest też symbolem postawy patriotycznej. Ukazuje niebezpieczeństwo zaniku walki o niezawisłość Rzeczpospolitej. Zarzuca dziennikarzowi wypowiadanie jedynie słownych deklaracji. Przyznaje się do bezczynności, obwinia za sytuację przeszłość. Jawi się jako dekadent, pragnie śmierci. Stańczyk przypomina czasy Jagiellonów. Nie wierzy w deklaracje społeczne. Dziennikarz pragnie katastrofy by wstrząsnąć społeczeństwem, by wyrwać ich z marazmu. Ceną jest świętość tradycji. Stańczyk wręcza mu kaduceusz Polski. Dziennikarz wyraża pogardę dla bratania się z ludem. Widzi fałsz solidaryzmu. Stańczyk to jego sumienie i dla tego z ironią wręcza mu kaduceusz.

Rycerz (Zawisza Czarny)
Symbol honoru i patriotyzmu. Jest uosobieniem pragnień poety. Poeta ma odczucie siły. Chociaż w epoce Młodej Polski panują dekadenckie postawy, tęskni do mocy i siły.

Rycerz to symbol mocy, odwagi i zwycięstwa. Zwiastun odrodzenia. Nazywa poetę nędzarzem. Poeta cierpi bo to, co tworzy jest odzwierciedleniem ducha czasu. Rycerz przypomina czasy Jagiełły. Poeta ma szansę prowadzenia ludu do walki. We fragmencie tej rozmowy osądzona jest zdegenerowana młodopolska poezja. Poeta nie chce napisać wielkiego dzieła. Nie jest w stanie podołać przywództwu narodu. Rycerz to symbol dawnej siły poezji oddziałującej na społeczeństwo.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wesele - streszczenie
2  Ciekawostki o „Weselu”
3  Geneza WeselaKomentarze
artykuł / utwór: Symbole w “Weselu”


 • To jest żałosne. Koleś napisał sobie dramat o chłopsko miejskiem weselu. Zapewne był troche zjarany i powymyślał różne stworki itp, a my teraz musimy się męczyć i NADinterpretować to pod klucz wymyślony przez jakiegoś retarda. I dont wanna live on this planet anymore -.-
  Ebenezór skórcz ()

 • także nie ma nic powiedziane o kaduceuszu Stańczyka który zostaje wręczony Dziennikarzowi, jest to chyba jeden z trudniejszych symboli do zinterpretowania: ta laska jest mu przekazana z taką ironią na chłopski rozum można to zrozumieć tak: ja Ci przekazuję laskę a Ty dalej rób swoje może kiedyś coś z tego będzie...
  Karol ()

 • owocowy89 mylisz się.. nie jestem jakimś znawcą ale akurat to wiem napewno że podkowa nie oznaczała chciwości gospodyni.. gospodarz chciał tą podkowę pokazać innym ale gospodyni powiedziała mu że szcześciem nie powinno się dzielic bo takie szczeście się nie spełni.. czy jakoś tak.. nie mniej jednak chodzi o to że wtedy wierzono że szczeście nalezy schowac głęboko żeby nikt trzeci go nie znalazł wtedy sie ono wypełni i ziści :)
  Anonim ()

 • Nie jest żadną pop kulturą dla mas. Jak się nie umie szukać, to oczywiście. Jak nie potrafisz odróżnić informacji wartościowych od plotek, to rzeczywiście tak jest. Jak zamiast zagłębić się przeglądasz tylko to co podetkną Ci pod nos - to masz rację. Ale internet to potężne źródło wiedzy tylko trzeba umieć szukać.Co do opracowania - spoko praca :). Jak dla mnie w ramach pewnego przypomnienia genialne :).
  bosa ()

 • wiecie powiem tyle ogladalem film i czytam wszytsko co jest napisane na temat tego filmu po postacie i opracowania streszczenia ogolne i mniej ogolne i zauwarzylem ze w filmie nie ma wszytkich watkow zawartych...np w filmie gdy jasiek jedzie na koniu galopujac tracac czapke nie jest pokazane ze traci rog itp ale film ciekawy warty obejrzania polecam:)
  marcin (sarius260619 {at} gazeta.pl)

 • Ormek, masz rację, nie ma tylko jednego znaczenia symbolu, ta podkowa oznacza też chciwość, zawiść gospodyni, która chce zatrzymać TYLKO dla siebie to szczęście.
  Piotr (owocowy89 {at} poczta.fm)

 • Ormek, wszakże jak sam powiedziałeś : symbol stanowi wieloznaczny i wielopłaszczyznowy odpowiednik treści i można go interpretować w sposób różnoraki. Stąd, mnogość znaczeń, spośród których większość jest prawdziwa.
  swpok ()

 • jak dla mnie informacje najważniejsze, którko i na temat. I tak powinno być. A jak komuś coś nie pasuje to niech łaskawie sięgnie po książke tak jest wszystko z każdym drobnym szczególikiem opisane...
  ulka ()

 • przeczytałem sobie całe opracowanie wraz z tą zakładką i dopiero teraz biorę się za czytanie Wesela jako takiego - wszystko, najpierw niezrozumiałe, wydaje mi się teraz logiczne. całe klp polecam ludziom, którzy chcą przeczytać lektury i wiedzieć o co w nich chodzi - zwięźle, rzeczowo, solidnie. stronka na bdb! keep up the good work.
  axss (alex.sucharski {at} gmail.com)


Tagi: