Symbole w “Weselu” - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Hetman (Branicki- jeden z przywódców targowicy. Uznawany za symbol zdrady narodowej)

Hetman to duch Branickiego. Symbol fałszu, zdrady, magnackiego egoizmu. Jest butny, dumny, dominuje nad chłopami. Polska mu nie pomoże bo zaprzedał on kraj szatanowi. Uważa, że Pan Młody, żeniąc się z chłopką, zdradził swój stan. Ten tłumaczy mu, że to moda, a nie szczere bratanie się z ludem.

Upiór (Jakub Szela- przywódca rabacji chłopskiej, czyli ruchu mającego na celu wymordowanie i ograbienie polskiej szlachty.)

Jakub Szela stanął na czele powstania chłopskiego. Jest cały we krwi, gdyż podczas galicyjskiej rabacji zabił wielu szlachciców. Chce się obmyć wodą. Dziad stara się go odpędzić. Dla Szeli ważne są dobra materialne. Przypomina, że bratanie się chłopów i szlachty jest niedorzeczne. Jest symbolem krwawej zemsty na panach.

Wernyhora (legendarny wieszcz ukraiński)
Wywodzący się z XVII wieku, znany z głównie z legend Kozak, wróżbita, propagator polsko-ukraińskiego pojednania. Jego przybycie jest związane z jedną z jego przypowieści, mianowicie zapowiedział swój powrót w chwili, gdy Polska będzie prawie martwa i pomoże ją wskrzesić. Ofiarowuje złoty róg gospodarzowi. Przewiduje przyszłość. Zwiastun czynu i niepodległości.

- Złoty róg to symbol walki, znak czynu, ma poderwać ospałe społeczeństwo. Do walki nie dochodzi, bo gospodarz oddał róg Jaśkowi, który go gubi.

- Czapka z piór to symbol przywiązania do rzeczy błahych i materialnych. Ostrzeżenie by nie przekładać wartości prywatnych nad państwowe.

- Sznur to symbol niewoli.
- Dzwon Zygmunta symbol wielkości Polski.
- Kosy nasadzone na sztorc to mit racławicki, gotowość walki. W Weselu jesteśmy świadkami prawdziwego symbolicznego teatru gestów i rekwizytów. Gdybyśmy odrzucili całą warstwę ukrytych znaczeń, otrzymalibyśmy dość prostą, może nieco bajkową historię o zagubieniu złotego rogu i letargicznym śnie bohaterów. Ale wymowa poszczególnych zdarzeń jest dużo głębsza i bardziej skomplikowana.

Oto pierwszy symboliczny gest, któremu towarzyszy pierwszy rekwizyt - symbol: Wernyhora wręcza złoty róg Gospodarzowi, powołując go do misji politycznej.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Wesele - streszczenie
2  „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego jako dramat neoromantyczny
3  Realizm i “fantastyka” WeselaKomentarze: Symbole w “Weselu”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-17 18:06:11

witam.potrzebuje pilnie informacji na temat walory malarskie w Weselu.jesli ktos moze to niech cos przesle.tylko nie ze sciag w internecie bo to mi nie wystarcza,pozdrawiam.


2018-09-17 16:21:37

stronka super! polecam ja kazdemu!! szkoda tylko ze nie sa dosc dobrze sprecyzowane symbole i ze nie ma podanego dokladnego symbolu chaty bronowickiej i chochola. ale tak poza tym goraco polecam ta stronke :):):)


2018-09-17 14:03:00

Malik zle to interpretujesz... po 1 Poprowadzenie ludzi do powstania zostalo przydzielone gospodarzowie nie bez powodu po 2 Obarcza tym brzemieniem nieodpowiedzialnego malego mlodego Jaska!! po 3 Gospodarz to symbol pijanstwa


2018-09-16 21:17:15

genialnie opracowane, choć uchwycone w nieco lakoniczne zdania, przez cos ładają się na niezbyt składną notakę, ale i tak reasumjąc wychodzi ogromny plus!


2018-09-15 20:05:07

ta stronka jest cudowna! a dzięki temu opracowaniu zdalam mature ustną z polaka na 100% dziękuje jesteście cudowni polecam tą stronke naprawde warto ja przejżec nawet jak czytacie lektury:) pozdrawiam i buźka dla autaora opracowania
Streszczenia książek
Tagi: