Realizm i “fantastyka” Wesela - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Osoby z planu fantastycznego stają się w ten sposób materializacją myśli o charakterze symbolicznym. Poprzez postacie zjaw następuje konkretyzacja kompleksów indywidualnych, osobistych i jednocześnie rozrachunek z nimi, urastający do rangi rozrachunku z postawami o doniosłości społecznej i narodowej. Najpełniej odzwierciedla to pojawienie się widma Szeli, który spełnia w dramacie ważną rolę. Szela dokonuje bowiem konfrontacji sztucznego układu sytuacji z realiami historii i współczesnego życia. Widmo staje się przez to elementem dramatu narodowego, ostrzega, odsłaniając kompleks społeczny, spychany w niepamięć.

Plan fantastyczny stanowi szczególną płaszczyznę świata przedstawionego w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego. Dzięki niemu realistyczny dramat, którego akcja została oparta na autentycznych wydarzeniach, nabiera cech dramatu narodowego, rozszerzając znacznie problematykę, poruszaną w dziele. Ponadto na płaszczyźnie planu fantastycznego autor dokonuje ostrej krytyki narodowych mitów i rozrachunku z polskim społeczeństwem.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Wesele - streszczenie
2  Symbole w “Weselu”
3  Wesele - plan wydarzeńKomentarze: Realizm i “fantastyka” Wesela

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-18 15:23:20

Hmmm..powiem szczerze,ze streszczenie nie jest napisane najlepiej..zapoznałam się z treścią książki,i w streszczeniu jest zbyt mało opisane... Gdybym nie czytała książki,dowiedzialabym sie tylko minimum z treści...


2018-09-12 17:25:25

no coz .. stwierdzenia, ze sie nie czyta- bo poco, bo głupie, nudne, niepotzrebne swiadcza o inteligencji i horyzontach piszacego .. widac ze zamilowanie do polskiej kultury znaika, niestety i nie pomaga tlumaczenie ze wyksztalcony i inteligentny czlowiek podstawowe teksty polskiej literatury powinien znac .. tzw. kanon literatury .. jesli ktos myli politologie z polonistyka .. no coz- na to jest tylko jedna rada .. odsyłam do słownika .. i do przmeyslenia sprawy :)


2018-08-19 16:49:39

Macie racje czytanie lektur w ogóle książek uczy języka ale...kiedy znaleźć czas jak trzeba się uczyć wielu nie potrzebnych przedmiotów nie każdy tak szybko wiedzę zdobywa kiedy ciągle siedzimy w szkole po 7-8 godzin dziennie ja niestety tak mam i co robić ?


2012-03-12 20:30:15

Ja z Weselem mam miłe wspomnienia. Ciepły, feryjny dzionek, rach ciach, i ksiązką rozłożona chyba w 3 dni(rekord! ) Choć z drugiej strony nie powiem, treść strasznie symboliczna, i bez opracowania, czy przynajmniej solidnego omówienia na lekcji, nie da się nic zdziałać na maturze, jęsli ktoś nie wykazuje nadprzyrodzonych zdolności humanistycznych ;p


2008-05-03 22:19:52

Streszczenia ogólnie oceniam jako dobre a nawet bardzo a co do czytania lektur to wstyd sie chwalic własną głupotą ale bardzo mało ich przeczytałam !! Brakuje mi czasu na lektury zwłaszcza gdy przed matura ma się rozwiązac ponad 5 zbiorów zadan i przewalic kilka naprawde grubych ksiażek!Tego niestety wymagają studia medyczna to tylko symboliczna ilosc!! Powodzenia na maturze która juz za 2 dni !! POzdrawiam wszystkim maturzystów!
Streszczenia książek
Tagi: