Realizm i “fantastyka” Wesela - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wzajemne przenikanie się dwóch planów dramatu następuje w scenie 22 aktu II, kiedy to pojawia się postać Wernyhory. Wernyhora nie ukazuje się wyłącznie jednej osobie – Gospodarzowi, lecz także parobkom, Kubie i Staszkowi. Swoisty „realny byt” zjawy z przeszłości potwierdzają pozostawione przez nią jak najbardziej materialne przedmioty: złota podkowa, ukryta później w skrzyni przez Gospodynię oraz złoty róg, oddany przez Gospodarza Jaśkowi, który miał za zadanie zgromadzić przed kaplicą uzbrojonych w kosy chłopów. Istotną cechą postaci wieszcza jest to, że pojawia się on na obydwu planach sztuki – jest zjawą ze świata fantastyki i jednocześnie staje się czynnikiem organizującym tok działania i następujące później sytuacje. W końcowych scenach dramatu Wernyhora zostaje zastąpiony przez Chochoła, który wchodzi za Jaśkiem do izby i przygrywa do somnambulicznego tańca wszystkim zgromadzonym ludziom w izbie, zastygłym w oczekiwaniu na obiecany im znak.

Kompozycja dramatu Stanisława Wyspiańskiego jest więc dwuplanowa, przy czym wzajemny stosunek obu planów jest dość skomplikowany. Akt I zbudowany jest w całości z planu realistycznego, akt II składa się zarówno z planu realistycznego, jak i fantastycznego, które występują naprzemiennie. Natomiast w akcie III plan fantastyczny rozszerza się na całość dramatycznych zdarzeń, postaci i sytuacji.

Plan realistyczny w toku akcji dramatycznej również ulega zmianie. Został skonstruowany na zasadzie konfrontacji dwóch środowisk, odległych od siebie i nie powiązanych ze sobą na co dzień. Te dwa różne „światy” zaczynają przenikać się nawzajem i obcować ze sobą w tańcu i dialogach w szczególną noc weselną poety z Krakowa z wiejską dziewczyną. Dialogi także podkreślają różnice, dzieląca przedstawicieli obu środowisk: chłopskiego i miejskiego. Rozmowy miedzy „gośćmi z Krakowa” a bronowickimi chłopami nasycone są dowcipem i przemiennością subtelności oraz brutalnej prostoty.

Wyróżnieniu tej podwójnej tonacji rozmów sprzyja indywidualizacja języka. Każda postać „Wesela” mówi własnym językiem, charakterystycznym dla danego środowiska. Plan fantastyczny spełnia nieco odmienną rolę niż plan realistyczny. Wnosi do akcji dzieła różnorakie niepokoje i komplikacje, przypomina o narodowych bólach, zdradach i dniach chwały. Postać Hetmana przywołuje dni zdrady i zaprzepaszczenia ostatniej szansy Rzeczpospolitej szlacheckiej. Rycerz symbolizuje skryte tęsknoty Poety za „mocą”, odsłaniając dramat postaw mężczyzny – człowieka cierpiącego w poczuciu własnej słabości i nicości świata. Ów dramat postaw zarysowuje się także w rozmowie Dziennikarza ze Stańczykiem. Dziennikarz zostaje wówczas poddany bezwzględnemu osądowi, a jego dialog z trefnisiem przybiera kształt gorzkiego rachunku sumienia.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Wesele - streszczenie
2  Plotka o “Weselu” - postaci dramatu i ich pierwowzory
3  Geneza WeselaKomentarze: Realizm i “fantastyka” Wesela

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-18 15:23:20

Hmmm..powiem szczerze,ze streszczenie nie jest napisane najlepiej..zapoznałam się z treścią książki,i w streszczeniu jest zbyt mało opisane... Gdybym nie czytała książki,dowiedzialabym sie tylko minimum z treści...


2018-09-12 17:25:25

no coz .. stwierdzenia, ze sie nie czyta- bo poco, bo głupie, nudne, niepotzrebne swiadcza o inteligencji i horyzontach piszacego .. widac ze zamilowanie do polskiej kultury znaika, niestety i nie pomaga tlumaczenie ze wyksztalcony i inteligentny czlowiek podstawowe teksty polskiej literatury powinien znac .. tzw. kanon literatury .. jesli ktos myli politologie z polonistyka .. no coz- na to jest tylko jedna rada .. odsyłam do słownika .. i do przmeyslenia sprawy :)


2018-08-19 16:49:39

Macie racje czytanie lektur w ogóle książek uczy języka ale...kiedy znaleźć czas jak trzeba się uczyć wielu nie potrzebnych przedmiotów nie każdy tak szybko wiedzę zdobywa kiedy ciągle siedzimy w szkole po 7-8 godzin dziennie ja niestety tak mam i co robić ?


2012-03-12 20:30:15

Ja z Weselem mam miłe wspomnienia. Ciepły, feryjny dzionek, rach ciach, i ksiązką rozłożona chyba w 3 dni(rekord! ) Choć z drugiej strony nie powiem, treść strasznie symboliczna, i bez opracowania, czy przynajmniej solidnego omówienia na lekcji, nie da się nic zdziałać na maturze, jęsli ktoś nie wykazuje nadprzyrodzonych zdolności humanistycznych ;p


2008-05-03 22:19:52

Streszczenia ogólnie oceniam jako dobre a nawet bardzo a co do czytania lektur to wstyd sie chwalic własną głupotą ale bardzo mało ich przeczytałam !! Brakuje mi czasu na lektury zwłaszcza gdy przed matura ma się rozwiązac ponad 5 zbiorów zadan i przewalic kilka naprawde grubych ksiażek!Tego niestety wymagają studia medyczna to tylko symboliczna ilosc!! Powodzenia na maturze która juz za 2 dni !! POzdrawiam wszystkim maturzystów!
Streszczenia książek
Tagi: