Wesele - streszczenie - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zbliża się ranek, goście weselni są już zmęczeni całonocną zabawą i tańcami. W izbie zjawia się pijany Nos, szukający zapomnienia w alkoholu. Panna Młoda opowiada Poecie sen, w którym diabły wiozły ją w złotej karecie do Polski. Dziewczyna dopytuje się, gdzie jest Polska. Mężczyzna wyjaśnia, że nie znajdzie tego kraju, choćby szukała po całym świecie, ale odnajdzie go w swoim sercu. Do Czepca podchodzi Kuba i wspomina o nocnej wizycie Wernyhory i złotej podkowie, którą Gospodyni schowała w skrzyni. Czepiec, który nie wierzy w opowieść parobka, stara się obudzić Gospodarza. Kiedy to mu się nie udaje, sprowadza uzbrojonych chłopów.

Przebudzony Gospodarz nie pamięta nocnych wydarzeń. Rozgniewany Czepiec grozi, że jeśli panowie nie przyłączą się do nich, to chłopi rozprawią się z nimi za pomocą kos. Pan Młody nie słucha Czepca i zachwyca się pięknem przyrody o świcie. Nie zwraca też uwagi na ostrzeżenie chłopa, że zbliża się pora, w której powinni oczekiwać obiecanego im znaku. Gospodarz nagle przypomina sobie swoją rozmowę z Wernyhorą. Wszyscy zebrani odczuwają podniecenie, słyszą wrzawę i dostrzegają dziwne znaki na niebie. Oczekują na odpowiedni znak.

W oddali słychać tętent końskich kopyt. Zebrani w izbie ludzie nieruchomieją, trzymając w dłoniach kosy i szable, zdjęte ze ścian. Do pomieszczenia wbiega Jasiek. Zaskoczony niezwykłym widokiem, przypomina sobie, że miał zadąć w złoty róg. Z przerażeniem stwierdza, że zgubił powierzony mu przez Gospodarza przedmiot. Za chłopakiem do izby wchodzi Chochoł. Uświadamia Jaśkowi, iż zgubił róg w momencie, kiedy schylił się po czapkę z pawimi piórami. Jasiek bezskutecznie usiłuje zbudzić ludzi, zebranych w izbie. Chochoł nakazuje mu, aby wyjął z ich rąk szable i kosy. Zaczyna grać na skrzypcach, a ludzie tańczą w rytm chocholego śpiewu.

Chcesz więcej, sprawdź: Wesele streszczenie szczegółowe


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Wesele - streszczenie szczegółowe
2  bibliografia
3  Wesele cytatyKomentarze: Wesele - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-18 23:22:00

przeczytalam ksiazke i musze sie przyznac,ze z niej to malo zrozumialam:/ ale dzieki streszczeniu wiem juz wszystko:) a podobno maturka bedzie z Wesela... pozdro dla wszystkich maturzystow 2007:)


2018-09-18 18:06:41

{at} Natalia, owszem mamy 100 rocznice smierci Wyspianskiego, ale takze mamy 150 rocznice smierci Conrada, wiec rownie dobrze moze cos 'Jadro Ciemnosci'. Chyba, ze bedzie temat: Rola Murzynow w 'Weselu'


2018-09-18 15:24:46

streszczenie jest tak beznadziejne ze nie wiem jak je skomentowac ale przynajmniej sie usmialam :D :D :D Scena 22 Gospodarz próbuje sobie przypomnieć, kto był dzisiaj u niego, ale nadal mu się to nie udaje.


2018-09-17 18:48:57

Ja jestem w IV klasie technikum i nie wiem o co ci chodzi dziecko.... Nie ma nigdy lekcji do 11. z 16 przedmiotow w OSTATNIEJ klasie i obowiązkowe fakultety. 4 lata na nauczenie się do matury ( bo mamy ja na takim samym poziomie trudnosci co licea, kpina) i egzaminu zawodowego. To tak jakby od licealsty wymagali ze po 2 latach nauki bedzie umial na maturę wszystko!


2018-09-17 18:35:54

bardzo przydatne, jak wszystkie w tym serwisie. czytałam Wesele w wakacje, a trzeba przyznac, że nie jest to łatwa lektura, a to ptreszczenie pomogło mi przypomniec i uporządkowac wszystko, co najważniejsze w dramacie.
Streszczenia książek
Tagi: