Symbole w “Weselu” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Hetman (Branicki- jeden z przywódców targowicy. Uznawany za symbol zdrady narodowej)

Hetman to duch Branickiego. Symbol fałszu, zdrady, magnackiego egoizmu. Jest butny, dumny, dominuje nad chłopami. Polska mu nie pomoże bo zaprzedał on kraj szatanowi. Uważa, że Pan Młody, żeniąc się z chłopką, zdradził swój stan. Ten tłumaczy mu, że to moda, a nie szczere bratanie się z ludem.

Upiór (Jakub Szela- przywódca rabacji chłopskiej, czyli ruchu mającego na celu wymordowanie i ograbienie polskiej szlachty.)

Jakub Szela stanął na czele powstania chłopskiego. Jest cały we krwi, gdyż podczas galicyjskiej rabacji zabił wielu szlachciców. Chce się obmyć wodą. Dziad stara się go odpędzić. Dla Szeli ważne są dobra materialne. Przypomina, że bratanie się chłopów i szlachty jest niedorzeczne. Jest symbolem krwawej zemsty na panach.

Wernyhora (legendarny wieszcz ukraiński)
Wywodzący się z XVII wieku, znany z głównie z legend Kozak, wróżbita, propagator polsko-ukraińskiego pojednania. Jego przybycie jest związane z jedną z jego przypowieści, mianowicie zapowiedział swój powrót w chwili, gdy Polska będzie prawie martwa i pomoże ją wskrzesić. Ofiarowuje złoty róg gospodarzowi. Przewiduje przyszłość. Zwiastun czynu i niepodległości.

- Złoty róg to symbol walki, znak czynu, ma poderwać ospałe społeczeństwo. Do walki nie dochodzi, bo gospodarz oddał róg Jaśkowi, który go gubi.

- Czapka z piór to symbol przywiązania do rzeczy błahych i materialnych. Ostrzeżenie by nie przekładać wartości prywatnych nad państwowe.

- Sznur to symbol niewoli.
- Dzwon Zygmunta symbol wielkości Polski.
- Kosy nasadzone na sztorc to mit racławicki, gotowość walki.

W Weselu jesteśmy świadkami prawdziwego symbolicznego teatru gestów i rekwizytów. Gdybyśmy odrzucili całą warstwę ukrytych znaczeń, otrzymalibyśmy dość prostą, może nieco bajkową historię o zagubieniu złotego rogu i letargicznym śnie bohaterów. Ale wymowa poszczególnych zdarzeń jest dużo głębsza i bardziej skomplikowana.

Oto pierwszy symboliczny gest, któremu towarzyszy pierwszy rekwizyt - symbol: Wernyhora wręcza złoty róg Gospodarzowi, powołując go do misji politycznej.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego jako dramat neoromantyczny
2  Wesele - streszczenie
3  Artyzm „Wesela”Komentarze
artykuł / utwór: Symbole w “Weselu”


 • Karna, przeczytaj sobie więc "Wesele" lub poszukaj specjalistycznej literatury tegoż dotyczącej (biblioteka się kłania!). Opracowania na klp są naprawdę dobre, od razu wszystko staje się jaśniejsze. Dzięki.
  Klaudyna ()

 • nie przesadzajcie, ta stron anie malezy do najgorszych, ale na pewno nie mozna ej nazwac "super" jest napisana bardzo ogolnikowo- lecz czy mozna sie spodziewac czegos wiecej w internecie, ktory jest tylko pop kultura dla mas ..
  karna ()

 • Sybol... nie istnieje tylko jedena, wlasciwe interpretacja symbolu, a juz napewno nie w dziele Wyspianskiego. Np. wg mojej opini zgubiona podkowa nie jest symbolem od razu zaprzepaszczonej szansy, to Gospodyni zaprzepascila szanse, gdyz shcowala szczescie do skrzyni
  ormek ()

 • stronka zajebis.. nie tylko ten temat ale każde opracowanie jeżeli mam przeczytać jakieś opracowanie najpierw szukam czy jest na tej stronce bo naprawdę jest tu dobrze wyjaśnione i skatalogowane pozdro ;D
  Norbert (saske.nbt {at} interia.pl)

 • Stronka kosmiczna.Dzięki Wam zaliczyłam Wyspiańskiego i mam luzy na polskim. Wielkie buziaki dla autora strony!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ewka (ewalk {at} tlen.pl)

 • Często korzystam z tej strony i bardzo ją lubie, bo pomogła mi już w niejednej notatce z polskiego ale zdania w powyższych informacjach są nieco chaotyczne i wymagają dopracowania...
  Agata ()

 • świetne są te strony, ale nie zgadzam się z karolcią, bo ta strona jak dla mnie powinna zawierać informacje potrzebne +/- do matury, na sprawdziany z lektur[ i tak jest ], a nie szczegółowe opisy czy interpretacje każdej literki.
  Michał (mkasz ({M}[aupa]) wp.pl)

 • bardzo ciekawa strona bo nie ma zbyt wielu merytorycznych bledow jak w innych internetowych opracowaniach ale moze tworcy strony sprobowali by umieszczac mniej tendencyjne opinie bardziej wyszukane interpretacje i opracowania bo wiekszosc tego co tu jest spokojnie mozna znalezc na innych stronach ;)
  karolcia (())

 • witam.potrzebuje pilnie informacji na temat walory malarskie w Weselu.jesli ktos moze to niech cos przesle.tylko nie ze sciag w internecie bo to mi nie wystarcza,pozdrawiam.
  Anonim (ptaszyna777 {at} wp.pl)

 • stronka super! polecam ja kazdemu!! szkoda tylko ze nie sa dosc dobrze sprecyzowane symbole i ze nie ma podanego dokladnego symbolu chaty bronowickiej i chochola. ale tak poza tym goraco polecam ta stronke :):):)
  tina (tina22 {at} op.pl)

 • Malik zle to interpretujesz... po 1 Poprowadzenie ludzi do powstania zostalo przydzielone gospodarzowie nie bez powodu po 2 Obarcza tym brzemieniem nieodpowiedzialnego malego mlodego Jaska!! po 3 Gospodarz to symbol pijanstwa
  Gaara (kazekage_gaara {at} o2.pl)

 • genialnie opracowane, choć uchwycone w nieco lakoniczne zdania, przez cos ładają się na niezbyt składną notakę, ale i tak reasumjąc wychodzi ogromny plus!
  chochoł ()

 • Świetna stronka!!!!!!!!!!!! nie znalazłabym lepszej stronki jeśli chodzi o lektury,symbolikę i ich streszczenie... pozdrawiam wszystkich odwiedzjących stronkę :-)
  Monika (mikania10 {at} wp.pl)

 • ta stronka jest cudowna! a dzięki temu opracowaniu zdalam mature ustną z polaka na 100% dziękuje jesteście cudowni polecam tą stronke naprawde warto ja przejżec nawet jak czytacie lektury:) pozdrawiam i buźka dla autaora opracowania
  Sylwia ()

 • Ogólnie cała strona jest fenomenalna. Nie zgadzam się jednak, z tym,że Gospodarz oddając złoty róg, lekceważy polecenia Wernyhory. Wyraźnie tłumaczy Jaśkowi jak ważny jest ten róg i żeby go nie zgubił. Poza tym, należy wziąc pod uwagę, że jes pod wpływem alkoholu, jego pamięć jest więc osłabiona...
  Malik Płońsk (malik1505 {at} wp.pl)


Tagi: