Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Plotka o “Weselu” - postaci dramatu i ich pierwowzory

Radczyni - Antonina Domańska, bliska krewna Lucjana Rydla, autorka powieści dla młodzieży. Mąż jej był lekarzem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego i radcą miejskim.

Zosia - Zofia Pareńska, córka znakomitego lekarza, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i prymariusza szpitala św. Łazarza; później wyszła za mąż za Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

Maryna - Maria Pareńska, starsza siostra Zofii.

Haneczka - Hana Rydlówna, siostra Lucjana Rydla. Charakter wszystkich trzech dziewcząt oraz ich sposób mówienia został zachowany w dramacie bardzo wiernie.
Nos - pierwowzorem Nosa miał być, zdaniem Boya, malarz Tadeusz Noskowski albo kombinacja tegoż z malarzem Stanisławem Czajkowskim. Stanisław Czajkowski wsławił się na bronowickim weselu następującym czynem: dobrze upity, przeleżał się nieco na paltach, po czym wstał, chwiejnym krokiem wszedł do izby, gdzie już nad ranem kiwali się sennie pod ścianą bronowiccy gospodarze, i rzekł do nich:

“A teraz ja wam powiem, co to jest secesja”.

To rzekłszy zwalił się jak długi pod stół.

Nos jest postacią wartą zauważenia w Weselu - nie ze względu na jego wpływ na tok akcji dramatu, bo ten wielki nie jest, ale ze względu na postawę, której jest reprezentantem. Nos - symbolizuje całą przybyszewszczyznę, która była bardzo modna w Krakowie bezpośrednio dwa lata przed wystawieniem Wesela. Wyspiański jako pilny widz i obserwator przyglądał się poczynaniom Stanisława Przybyszewskiego, jednak nigdy nie uległ jego wpływom. Brakowało może głównego klucza do porozumienia: Wyspiański nie pijał… Kiedy raz, jak wspomina Boy-Żeleński, któryś z “paczki” zmuszał go do picia, mówiąc

“No, niech się pan napije dla fantazji”,

Wyspiański odparł z uśmieszkiem:

“Ja fantazję mam zawsze, a po wódce mnie głowa boli”.Przybyszewszczyzna w Nosie wyrażała się mnóstwem cech, przed wszystkim pijaństwem. Brać artystyczna pijała zawsze, ale za Przybyszewskiego picie wzniosło się do wyżyn obrządku, misterium, hasła

“Piję, piję, bo pić muszę…”, a tuż potem: “Szopen, gdyby żył, to by pił…”.

Ten “szopenizm” to też echa Przybyszewskiego, fanatycznego apostoła genialnego kompozytora. Owo zagadkowe “ram-tam-tam-tam-tam”, które pojawia się w Weselu w ustach Nosa, to niewątpliwie nic innego, tylko fraza z preludium A-dur Szopena, które Przybyszewski godzinami potrafił grywać w chwili największego napięcia, waląc coraz wścieklej, coraz rozpaczliwiej w klawiaturę. Inne cechy przybyszewszczyzny w Nosie to pewne aktorstwo, desperacja i echa idei nadczłowieka (“Bonaparte, ten miał nos”). W ten sposób, tą jedną figurą, potraktowaną bardzo groteskowo, Wyspiański otwiera okno na cały dwuletni bujny okres krakowskiego i polskiego życia artystycznego pod znakiem Stanisława Przybyszewskiego.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Mój pierwszy raz...

Kiedy ON nie zwraca
na ciebie uwagi

autor:

Małgorzata Haze -Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Plotka o “Weselu” - postaci dramatu i ich pierwowzory • Plotka o “Weselu” - postaci dramatu i ich pierwowzory - AJ (aga_jabl {at} op.pl)
  wystarczy przeczytać Boya-Żeleńskiego "Plotka o "Weselu Wyspiańskiego"[w:] "Znaszli ten kraj?..."- powyższe opracowanie jest bardzo dobre i pomocne (oparte na przywołanym felietonie Żeleńskiego)


 • :Wesele" - Ania ()
  Dla mnie "Wesele" jest trudnym utworem, mimo tego, że przeczytałam dokładnie treść dramatu, mnóstwo streszczeń i opracowań, znam symbolikę utworu :( Mam nadzieję, że nie będzie mi dane spotkać sie z tym utworem na maturze :/


 • Plotka o “Weselu” - postaci dramatu i ich pierwowzory - malum ()
  Jeśli nigdy nie miałeś styczności z "Plotką..." Boya-Żeleńskiego, nie dziw, że tak piszesz. Jest to dokładne odzwierciedlenie jego tekstu, niekiedy nawet użyto tych samych sformułowań.


 • Plotka o “Weselu” - postaci dramatu i ich pierwowzory - czarek (czarek-86 {at} wp.pl)
  To chyba nie jest ta słynna plotka o ktora chodzi nauczycielom...:)
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Wesele - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies